Maasikataimede ettevalmistamine talveks ja nende hooldus uueks hooajaks.

Maasikad - meie armastatud puuviljad, mis annavad suvel saaki. Me naudime nende rikkalikku saaki soojadel kuudel, mõtlemata alati sellele, mis juhtub meie seemnetega lähitulevikus. Usume, et järgmisel suvel rõõmustavad meie taimed meid taas maitsvate, mahlaste ja aromaatsete viljadega. Ja siis võime olla üllatunud, kui näeme pärast talve meie seemikuid. Aga kas teadsite, et te ei pea lootusega ootama? Saate oma istikuid aidata ja nautida nende maitsvaid vilju järgmisel hooajal. Isegi kui teie maasikataimed on vastupidavad, ei tee väike abi neile haiget, tegelikult võib see neist palju abi olla.
Kas olete algaja aednik? Sul puuduvad teadmised või kogemused ja sa tahad oma taimede eest hoolitseda? Pole probleemi! Räägime teile, kuidas hoolitseda oma maasikate eest, et need probleemideta karmid talvekuud üle elaksid ja kuidas peaksite nende eest hoolitsema, kui talv hakkab andma teed soojadele kevadpäevadele.
Mida teha maasikataimedega talveks? Kuidas peaks maasikaaias sügisene korrastamine välja nägema?
Taimede talveks ettevalmistamisega tuleks alustada kohe, kui taimed on lõpetanud viljade kasvatamise. Sel hetkel peaksite taimed „puhastama“ sellest, mida nad talveks ei vaja. Eemaldage kõik moondunud lehed, mädanenud viljad ja risoomid. See protseduur aitab kaitsta kogu taime nende osade võimalike haiguste eest. Soovitame seda teha umbes 2 nädalat pärast viljakandmise lõppu (kui tegemist on korduvviljakandva maasikaga, oodake kauem, et veenduda, et taim sel hooajal enam ei tooda). Selle töötlemise ja talvepäevade vahel on maasikal aega toota uusi lehti ja tugevaid, terveid võrseid. Kui teie maasikataimed on viljakandmisperioodi jooksul olnud tugevalt mõjutatud mõnest seenhaigusest, on see õige aeg fungitsiidipritsmete kasutamiseks. Haigusteta istikud on järgmisel hooajal tugevamad ja annavad rikkaliku saagi. Lisaks istikute enda eest hoolitsemisele hoolitsege ka nende lähiümbruse eest, vabanege soovimatutest umbrohtudest, mis röövivad teie istikutelt vett ja toitaineid.
Kui olete oma istikuid juba hoolduskuuri teinud, on nad väsinud ja vajaksid abi taastumiseks. Teil tasub mõelda nende vastava tugevdamise peale. Lihtsamalt öeldes vajavad teie maasikad väetamist, viimast juba enne karmi talve. Sõltuvalt sellest, millal te väetate, võite kasutada erinevaid väetisi. Kui teie maasikad on varakult viljakandmise lõpetanud ja te toidate neid suvel, võite kasutada universaalväetist, mis sisaldab rohkesti lämmastikku, mis on maasikate jaoks oluline toitaine. Lämmastik stimuleerib lehtede ja võrsete kasvu, tugevdab juurestikku ja suurendab saagikust. Kui teil on aga hiline sort ja teete seda sügisel, peaksite kasutama spetsiaalset sügisväetist. Loomulikult tuleb meeles pidada, et istikute väetamine ei ole vajalik, maasikad tulevad talveilmaga toime ka ilma selle töötlemiseta.
Kas maasikataimed vajavad külmakindluse kaitset?
Isegi kui teil on vastupidavad maasikad, tasub neid kaitsta külma negatiivse mõju eest. See kaitseb neid talviste ilmastikutingimuste, mitte ainult külma, vaid ka tuule ja kõrgete temperatuuride amplituudide eest. Maasikataimed tuleks katta ainult siis, kui nad uinuvad. Taimed annavad teile teada, et nad on valmis talveuneks, kui nende lehed muutuvad rohelisest punaseks (need on tüüpilised sügislehed). Enamasti kaetakse taimed oktoobri lõpus või novembri alguses, pärast esimesi külmi. Oluline on meeles pidada, et maasikate talveks katmiseks tuleb valida õige materjal. Kui otsite taimekaitseks kõige odavamat alternatiivi, võite kasutada põhku, millel on hea vee- ja õhuläbilaskvus. Kuigi see on ökonoomne valik, kasutatakse seda ainult väikestes koduaedades. Õlgi tuleb jälgida ja puudumise korral täiendada, sest talvine tuul puhub selle sageli ära. Aga kui soovid oma taimede eest paremini hoolitseda, võid investeerida agrokangasse, mis oma eeliste poolest sarnaneb taimede loomulikule kaitsele külma - lume eest. Agrokangas laseb vett läbi, kaitseb maasikaid tuule ja raske lume purustamise eest. Agrokangas kokkupanek on lihtne, sest seda tuleb vaid maasikatele laiali laotada ja maapinnale kinnitada, näiteks kivide abil. Kui me hoolitseme agrokanga eest, saame seda kasutada mitu aastat. Agrokangas on kõige sagedamini valitud materjal taimede katmiseks. Võime ka katta oma taimed perforeeritud kilega. Selle eelised on väga sarnased agrotehnika eelistele, kahjuks on sellel üks suur puudus - see takistab õhuvahetust. See puudus paneb meie taimed ohtu halli hallituse tekkele ja põhjustab taimede ülekuumenemist. Peame meeles pidama, et isegi vastupidavad pistikud on tänulikud meie abi eest, kui nad tulevad toime madalate temperatuuridega, mis on eriti ohtlikud kevadel, kui meie taimed ärkavad ja valmistuvad vilja kandma ja lilli panema. Kaitsemeetodite, näiteks agrotehnika kasutamine aitab samuti kaitsta taimi loomade, näiteks jäneste hammustamise eest.
Mida teha maasikataimedega kevadel?
Kui järgite eelmisi samme, aitate oma taimedel külmad talvepäevad üle elada. Kuid ärge unustage neid enne suve! Kui kevadised ilmad saabuvad, peaksite nende juurde tagasi pöörduma ja aitama neil uueks hooajaks valmistuda. Alusta oma maasikate kevadist hooldust märtsi keskel. Kui olete oma istikud millegagi katnud, on nüüd hea aeg see kaitse eemaldada. Kõigepealt puhastage oma istikute vaheline ruum, seal võib olla veel soovimatuid lehti ja umbrohtu. Kevadise koristamise oluline osa on mulla lahtistamine istikute ümber. See töötlus õhutab mulda, tagab piisava veesisalduse ja võimaldab paremat toitainete omastamist. Selle tulemusena kasvavad ja viljuvad teie maasikataimed kiiremini ning nende saak on väga rikkalik. Seda töötlust ei soovitata mitte ainult kevadel, vaid seda tuleks korrata kogu viljakandmisperioodi jooksul, et tagada taimede tervis ja tugevus. Järgmise sammuna peaksite mõtlema väetiste kasutamisele. See aitab taimedel pärast rasket talve kiiremini taastuda. Tasub valida lämmastikku, fosforit ja kaaliumi sisaldavad preparaadid. Need on maasika arenguks hädavajalikud mineraalained. See samm on vabatahtlik; tasub vaid lisada, et see võib muuta saagikuse rahuldavamaks. Kui olete märganud, et teie maasikatel on haiguse sümptomeid, ärge oodake viimase hetkeni, vaid kasutage kohe sobivaid pritsmeid. Kevadel näete kõige sagedamini halli hallituse sümptomeid, nagu pruunid ja vesised laigud lehtedel, hall, kohev kate taimede osadel ja mädanemine pistikutes. Hall hallitus on üks ohtlikumaid maasikahaigusi, mistõttu tasub kiiresti tegutseda ja võimalikke kahjusid ennetada.
Maasikate hooldamine on võti rikkaliku saagi saamiseks paljude hooaegade jooksul.
Pidage meeles, et rikkaliku ja maitsva maasikasaagi saamiseks peate oma istikute eest hoolitsema. Õige hooldus ei ole keeruline, ja võib suurendada teie istanduse kvaliteeti. Loodame, et meie nõuandeid järgides rõõmustavad teie maasikataimed teid järgmistel hooaegadel oma saagikusega. Ärge unustage, et teie maasikataimede hooldamine peaks jätkuma kogu aasta jooksul.